Web tasarımda yapılan hatalar arama motorları tarafından negatif algılanırken müşterileriniz gözünde imajınızı zedeler.Web siteniz sanal ortamdaki vitrininizdir, sizi temsil eder.

Sitenizi metne boğmayın
Web sitenizde ele aldığınız konuyla ilgili açıklamalarınızı metin olarak giriniz. Fakat koca bloklar halinde, büyük paragraflar yazmaktan kaçının. Anlatacaklarınızı tekrar edip uzatmayın.Ziyaretçilerinizin uzun yazılardan ürküp okumadan siteyi terketmelerine engel olun.Yapılan araştırmalara göre görsel anlatım metne göre daha anlaşılır ve akılda kalıcıdır. Metinlerinizi uygun görsellerle harmanlayın.

Görsel uyumluluğa dikkat edin
Görsellerinizin tonlama, çerçeve, boyut, hizalama gibi özellikleri tutarlı ve benzer olursa profesyonel bir görüntü verir. Uyumsuz görseller toplama bir site imajı verir.

Flash animasyonlardan uzak durun
Macromedia (daha sonra Adode) Flash tasarımlar 2000’li yılların başlarında çok modaydı. Dünyanın en revaçta olan siteleri flash animasyonlarla ziyaretçilerine onlarca elemanın uçuştuğu görsel şölenler sunuyorlardı. O devirler kapandı. Sadelik, basitlik, kullanışlılık ve çabuk yüklenme artık daha önemli. Kaldı ki ziyaretçilerinizin önemli bir bölümü cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlar kullandığından flash animasyonlar manasız bir boşluk olarak görüntülenecektir.

Font seçimine dikkat edin
Web sitenizde karmaşık, okunması zor fontlar kullanmayın. Sitenizin amacına uygun bir font seçin. Seçtiğinin fontun Türkçemize has karakteri barındırmasına özen gösterin. Fontun ailesinin olması; yani ince, kalın, ekstra kalın, italik gibi varyasyonlara sahip olması görsel olarak web sitenizi bir üst seviyeye çıkaracaktır. Farklı kademelerdeki başlıklar ve metinler için aynı fontun değişik formlarını kullanın. Birden fazla font kullanımını fazla önermiyoruz.Mutlaka kullanılacaksa en fazla 2 tür font kullanın. Kullandığınız fontların birbirinden oldukça farklı olmasına dikkan edin.

Farklı taslaklar kullanmayın
Web sitenizi tek bir taslak üzerine kurgulamalısınız. Yani her sayfada sadece içerik kısmı farklılık göstermeli geri kalan noktalar aynı kalmalıdır.

Hızlı erişim sağlayın
Ziyaretçileriniz sayfalarda vakit geçirirken fikir değiştirip 3 üstteki menüye erişmek istediğinde kaybolmamalıdır. Hızlı erişim butonları ve kısayol menüleriyle ziyaretçilerinizin işini kolaylaştırın.

İletişime açık olun
Hayatta gizemli olmayı sevebiliriz. Ama web sitenizde ulaşılabilir olun. İletişim bilgilerinizi yazmaktan çekinmeyin. Müşterilerinize alternatif yollar sunun. Adres, telefon, faks, e-posta gibi alanları ne kadar çoğaltırsanız sizin için o kadar iyi olur. Sanal alemde herşey hızlı işler. Ziyaretçiniz size ulaşamazsa saniyeler içinde erişebileceği başka bir kanala yönelecektir.

2112 Okunma

Yorum Ekle