Alan adları için seçim yapılırken kişilerin, ticaret sitelerinin veya kurumlar bazında isim seçme tercihlerinde muhakkak farklılıklar olacaktır. Ancak alan adı seçiminde herkesin ortak görüşü olarak bilinen kural ise kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçmektir. Alan adlarının ileri zamanlarda markalaşmaları veya internet kullanıcıları tarafından benimsenmesi durumunda değerli bir alan adına sahip olmakta fayda vardır. Kurumlar için alan adı seçimi ise tamamen kurumsal bazda verilecek olan hizmetlere özgün isimler olması, internet dünyasında markalaşma yönünde bir ayrıcalık olacaktır.

Kurumların kendi bünyelerinde insanlara verdiği hizmetleri anlatan bir alan adı seçimi tek başına yeterli olmayabilir. Alan adı seçimi yönünde yapılacak olan tercih, hem kısa hem de kurumu anımsatan bir özellikte ise, işte o zaman doğru alan adı seçimi yapılmış olacaktır. Örneğin kurum inşaat sektöründe bir hizmet veriyor. Kurumun ismi Taş Duvar San. Tic Ltd. Şti. ise alacağı alan adı seçimi bu kurumu hatırlan ve aynı zamanda yapılacak hizmeti anlatan bir alan adı olması önemli olacaktır. Tasduvar.com veya Tasduvarinsaat.com gibi bağdaştırıcı isimler kurum için faydalı olacaktır.

Alan adlarının seçiminde herkes jenerik bir alan adına sahip olmak ister, ancak yapılacak olan seçimlerde jenerik isimler yerine kurumların kendi bünyelerinde verdikleri hizmetleri anımsatan bir alan adı seçimi çok daha önemlidir. Jenerik olarak belirtilen alan adları ise emlak.com, duvar.com gibi örnek verilebilecek alan adlarıdır. Kurumlar için alan adı seçimi özellikle jenerik isimler yerine kendi bünyelerindeki hizmetlerin verildiğini anımsatabilecek, kurum ile bağdaştırıcı özelliğe sahip domainler olması yönünde hedeflenmelidir. Markalaşma yolunda ilerleyen veya ilerlemek isteyen kurumların alan adı seçimleri ise yapacakları iş sektöründeki alan adlarını kendi bünyelerinde oluşturmaları yeterli olacaktır. Seçilecek domain akılda kalıcı ve kişilerin rahatça telaffuz edecekleri bir alan adı olması en önemli seçimlerden birisi olacaktır. Akılda kalacak olan ve kısa kelimeli alan adları bu anlamda büyük bir katkı sağlayacak olan kurumsal alan adı sayılabilirler.

1641 Okunma

Yorum Ekle