Sunumun  başında Apple’ın CEO’su Cook, OS X, iOS, watchOS için native uygulamalarla ilgili geliştirmeler duyuracaklarını söyledi. Mac OS Yosemite’e geçenlerin oranı yüzde 55 olduğu belirtiliyor. OS X Yosemite El Capitan ile gelen üç önemli yenilik Spotlight, gömülü uygulamalar ve pencere yönetimi.

– Yeni OS X’te akıllı aramalara yanıt almak mümkün olacak. Mesela, ‘Ali’den gelen arşivlediğim yıldızlı e-postalar.’

– Apple’ın Microsoft’un Windows 10’da yaptığı gibi masaüstünde aktif kullanıcılara dönük özellikler çıkardığı söylenebilir. OS X kullanıcıları artık pencerelerin boyutlarıyla daha rahat oynayabilecekler.

-OS X Capitan, Yosemite’ten 1.4 kat daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

– Apple,  2 veya 3 boyutlu grafik çizdirmek için kullanılan API OpenGL API’sinden vazgeçiyor. Onun yerine ‘Metal’ kullanılacak.

Siri’de yenilikler neler?

-Belirtilen verilere göre akıllı asistan Siri, haftada 1 milyar talebe karşılık veriyormuş.Yeni gelen şu özellikler ise yoğun ilgi çekti;

– Sizi arayan birisi eğer adres defterinizde yoksa, ama bu numara e-posta’larınız arasında yer alıyorsa, iOS artık size arayan kişiyi tahmin edip gelen arama ekranına yansıtacak.

-Siri konumunuzu da dikkate alan proaktif bir asistan haline geliyor. Siri, ‘eve ulaştığımda bagajdakileri unutmamamı söyle’ diyorsunuz ve size hatırlatıyor.

-Apple şimdi de Google Now’ın rakibi olacak adım atıyor. Bir randevunuza ne zaman çıkmanız gerektiğini trafik durumunu yorumlayarak belirtiyor.

– Maps’e eklenen Transit View ile toplu taşıma da görüntülenebiliyor. Apple Maps, toplu taşıma bilgileri Londra, New York, San Francisco, Mexico City, Pekin gibi bir çok şehirde kullanılabilecek.

-Apple, News adında yeni bir haber uygulaması tanıtıyor.Okuduğunuz haberlere göre ilgi alanınıza dönük haberler sizi bulacak. Video içerikler de News uygulamasının önemli bir parçası ama henüz reklamlardan veya abonelik ücretinden hiç bahsedilmedi!

İpad’e gelen yeni özellikler!

-Geliştirilmiş klavyede ilk göze çarpan kes/yapıştır kısa yolları. Multitasking, Apple’ın iPad için gelen en önemli yenilik olarak gösteriliyor. Uygulama pencereleri arasında gezinmek oldukça kolay ve hızlı olacak. Slideover özelliğiyle birden fazla uygulamayı birlikte kullanabiliyorsunuz ve sürükle bırak özelliği ile geçişler daha esnek hale gelmiş durumda.

-iPad’e picture-in-picture özelliği geldi. Örnek vermek gerekirse, email kontrol ederken ekranın bir köşesinde video izleyebileceksiniz.Sadece video ile sınırlı kalmamakla birlikte uygulamada çalıştırabiliceksiniz.

“Ama ekran bölme özelliği sadece İpad 2 de mevcut durumda.”

iOS 9’un boyutu 1.8 GB, iOS 8’e göre performans iyileştirmeleriyle geliyor.Apple’da bir ilk olan yenilik ise, iOS 8’i destekleyen tüm cihazlar İOS 9’u da destekleyecek.

Apple Music

Son olarak yeni bir özellik daha Apple Music. Apple Music içinde farklı özellikler barındıran tek bir uygulama olacak. Mesela 24/7 küresel çapta bir radyo istasyonu. Algoritma tabanlı olmayan radyo istasyonunun adı beats1, üç farklı şehirden yayın yapacak. Bu uygulama sadece Apple’ın tavsiye ettiği müzikleri ana ekranınıza getirecek. Ayrıca Apple Music’te on binlerce müzik videosu reklamsız sunuluyor.Bu da onu farklı kılacak bir özellik olduğu dile getiriliyor. Apple Music bu ay sonundan itibaren 100 ülkede sunulmaya başlanacak, ilk üç ay ücretsiz olacak. Apple Music üyelik fiyatı aylık 9.99 dolar, altı kişiye kadar aileler için abonelik fiyatı aylık 14.99 dolar. Apple Music beklendiği gibi Android için geliştirilen ilk Apple uygulaması olacak. Android kullanıcıları Sonbahar’da Apple Music kullanmaya başlayabilecekler.

5288 Okunma

Yorum Ekle