Birçok web sitesinin hedefi arama motorlarında ilk sıralarda yer almak ve kendi web sitelerinin ulaşılabilirlik oranlarını yüksek tutmaktır. Bunun için web sitelerin arama motorları arasında belirli sıralara gelmesi belli algoritmalara bağlı olarak belirlenmektedir. Arama motoru deyince tüm dünyaca bilinen ve kullanılan Google bir numara olarak hizmet vermektedir. Google’ da mobil aramaların yeri son dönemde artık internetin akıllı telefonlar sayesinde yaygınlaşması ile farklı bir oluşum içine girmesine neden olmuştur.

Google yöneticilerinden ve kendi alanında söz sahibi olan Jerry Dischler yaptığı açıklamalar ile artık Google içinde dönemsel bir değişim ile mobil aramaların, masa üstü aramalarını geçtiği yönünde yaptığı açıklamadır. Bu açıklama ile artık internet ortamındaki pazar payının korunmasına yönelik çalışmaların yapılmaya başlandığı bildirilmiştir. Google’ da mobil aramaların yeri belirlenen yazılımlar ve algoritmaların yeniden düzenlenmesi ve mobil için ayrı bir arama kategorisine uyumlu algoritmalar yapılacağı anlamı taşımaktadır. Çünkü arama motorlarının da dünya çapında oluşan pazar payındaki yerini koruması için bu aramalara önem vermesi gerekmektedir.

Google’ da mobil aramaların yeri tabi ki eski sistemlere göre devam etmemektedir. Yapılan reklamlarda verilen hizmet artık mobil kullanıcıları için daha estetik bir görünüme sahip olmalı ve kolay ulaşılabilir bir seviyede sunulması gerekmektedir. Reklam verenlerin de artık istekleri bu yönde farklı şekillerde oluşmaktadır. Mobil cihazda daha küçük görünen reklamlara, masa üstünde görünen büyük görüntülü reklamlar için aynı ücreti vermek istememeleri de bu alanda yeni oluşumların ve isteklerin önünün açmaktadır. Bu istek Google için mobil aramaların yeniden düzenlenmesine ve farklı bir şekilde yapılacak olan sistem değişikliğini ortaya çıkarmaktadır. Artık mobil internet kullanımının hızlı bir şekilde yükselmesi ile Google şirketinin bu alanda çalışma yapması kaçınılmazdır.

 

1408 Okunma

Yorum Ekle